טיפול בכאב כרוני

כאבים כרוניים הם אחת המצוקות הגדולות ביותר מהן סובלים בני אדם. כאב שאינו חולף תוך פרק זמן מסוים אלא מלווה את האדם לאורך תקופה ארוכה (גם אם בעוצמה משתנה, וגם אם “רק” לפרקים) פוגע בכל מערכות הגוף ובנוסף משפיע כמובן גם על הפן הרגשי בחיים ובאופן כללי משבש את ההתנהלות התקינה כמעט בכל תחום.

לטיפול בדיקור סיני הצלחות מרשימות בכל הנוגע להפחתת כאבים כרוניים (הן מבחינת העוצמה והן מבחינת התדירות) ובלא מעט מקרים אף נעלמים כלא היו כאבים שליוו את האדם לאורך שנים רבות.

סוגי כאב כרוני

ישנם מספר סוגים של כאב כרוני:

* כאבי ראש כרוניים – חלק גדול מהכאבים הכרוניים ממוקדים באזור הראש, ובעיקר ידועה לשמצה המיגרנה.

* כאב סומטי – כאב שמקורו בשרירים או בעור. אחד הגורמים העיקריים לסוג זה של כאב כרוני הוא מחלת הפיברומיאלגיה, וגם כאבי גב מתמשכים שייכים לקטגוריה זו.

* כאבי מפרקים ועצמות – כאבים הנגרמים בעיקר ממחלות דוגמת אוסטאופורוזיס או דלקת פרקים.

*  כאבים ויסצרליים – כאבים כרוניים שמקורם באיברים פנימיים, ועל כן כאלה שהרפואה הקונבנציונלית מתקשה במקרים רבים לאתר את מקורם.

טיפול בדיקור סיני בכל אחד מסוגי הכאבים הכרוניים הנ”ל מתמקד בראש ובראשונה באבחון שורשי הכאב ועל כן זוכה להצלחות רבות גם במקרים בהם שיטות טיפול אחרות כשלו מלסייע.

דיקור סיני וכאבים כרוניים

במקרים רבים הרפואה הקונבנציונלית לא מצליחה לאתר את שורשי הכאב הכרוני, וכתוצאה מכך מרגיש האדם אשם כי “המציא” כאב, דבר שבאופן טבעי מחמיר את המצב.

הרפואה הסינית, לעומת זאת, מקבלת את הכאב הכרוני כעובדה מוגמרת, גם אם אין לה הסבר פיזיולוגי נראה לעין, ומתמקדת באבחון המערכות השונות בגוף והאיברים הרלוונטיים על מנת לדעת איך לטפל במצוקה בדרך האפקטיבית ביותר.

כדאי לדעת שבנוסף לבני אדם רבים שכבר חוו שיפור ניכר ברמת הרווחה שלהם הודות לטיפול בדיקור סיני, ישנן גם הוכחות מדעיות לאפקטיביות של הטיפול: ניסוי מפורסם שבחן את מוחם של מטופלים בדיקור תוך כדי הטיפול, וזאת באמצעות מכשיר MRI, גילה כי המוח מפריש כמויות מוגברות של אנדורפינים, וכן ישנה לדיקור השפעה על רמות האצטילכולין והסרוטונין במוח ובגוף – והרי ידוע כי חומרים כימיים אלה משפיעים דרמטית על תפישת הכאב שלנו.

יתרון נוסף של הדיקור הסיני הוא היותו חוויה מרגיעה באופן כללי, כך שרמת הסטרס של המטופל פוחתת באופן מיידי, דבר שגם הוא תורם לאימפקט של הטיפול. מרכיב בלתי נפרד אחר בתהליך הוא הזהירות מפני ציפיות מופרזות, ועל כן מטפלים בדיקור סיני מעדיפים לדבר על “Pain Management”, כלומר שמירת רמת הכאב נמוכה ככל האפשר, לאורך פרקי זמן ארוכים, ובזכות כך גם מושגת איכות חיים טובה בהרבה ביחס למצב של לפני הטיפול.

עוד חשוב להדגיש כי דיקור סיני אינו פתרון פלא, וברוב רובם של המקרים נדרשים המטופלים להגיע לסדרת טיפולים על מנת לנהל בהצלחה את הכאב הכרוני במקום לתת לו לנהל את החיים.