דיקור לפי המסורת היפנית

דגל יפן - ארץ השמש העולהטיפול בדיקור סיני הוא טיפול מוכר ומקובל למדי בימינו – אבל האם שמעתם גם על אחיו הצעיר, והמוצלח לא פחות, דיקור יפני?

דיקור יפני משלב למעשה אלמנטים מתוך רפואה סינית עם גישה מערבית יותר, ומציע טיפול אפקטיבי במגוון רחב של מצוקות. ישנם, באופן טבעי, מספר הבדלים בין דיקור יפני לבין זה הסיני, אם כי מי שהביא את אמנות הדיקור והריפוי ליפן היו נזירים סיניים, עוד במאה החמישית לספירה – נזירים שהיו למעשה גם מטפלים ברפואה סינית שנשלחו להפיץ את התורה ולסייע בשיפור איכות הרפואה גם מחוץ לסין.

אגב, בראשית הדרך רבים מהמטפלים בדיקור יפני היו עוורים. לצורך הדיקור היפני נדרש חוש מישוש מפותח במיוחד (שכן האבחון מבוסס על מגע באזורי רפלקס), והשלטון ביפן קפץ על האפשרות לקדם את העוורים ולאפשר להם לעבוד בתחום בו חוסר הראייה הוא דווקא יתרון (אגב, בראשית ימי השיאצו, עוד בטרם נקרא הטיפול “שיאצו”, חלק ניכר מהמטפלים היו עוורים). למעשה, גם בחלקה הראשון של המאה העשרים עדיין חלק ניכר מהמטפלים בדיקור יפני היו עוורים, והלוואי שגם בימינו – ולא רק ביפן, כמובן – ישכילו קברניטי המדינות השונות להקדיש תשומת לב למען קידום אוכלוסיות בעלות מגבלות פיזיות.

שיטת האבחון שונה, המחטים המשמשות לשם דיקור יפני דקות יותר מאלה של הדיקור הסיני, עומק החדירה שונה אף הוא כשבדיקור יפני המחטים כמעט ולא חודרות אל תוך העור (בדומה לדיקור סיני לילדים, שגם בו עומק החדירה של המחטים מינימלי). כמו כן, בנוסף למחטים משתמשים מטפלים בדיקור יפני כחלק בלתי נפרד מהטיפולים גם בכלים אחרים דוגמת דיודות, מגנטים, שרשראות וטבעות – דבר שלא קיים בדיקור הסיני.

כיצד זה מתבצע?

דיקור יפני, בדיוק כמו אחיו הסיני, מתחיל עם אבחון יסודי ומקיף – ליבו של כל טיפול, ואחד המרכיבים המרכזיים בהצלחת הטיפולים. הודות לאבחון מטופלים לא רק הסימפטומים החיצוניים אלא גם כל המקומות בגוף בהם אין איזון וגם מצוקות שהמטופל אולי כלל לא היה מודע להן אך הן השפיעו לרעה על איכות חייו (ובין השאר באו לידי ביטוי בסימפטומים שבגללם הגיע למטפל בדיקור יפני).

מקדש יפני עתיקבניגוד לדיקור סיני, שם האבחון כולל תשאול, בדיקת דופק והתבוננות מעמיקה בלשון לצד המגע בגוף – אבחון במסגרת דיקור יפני מתרכז במגע עדין בבטן, מתוך תפישה ששם ניתן לקבל אינדיקציה מהימנה לגבי תפקוד כל איברי ומערכות הגוף. על פי התגובה במקומות השונים – הנקראים אזורי רפלקס – בוחר המטפל נקודות דיקור (הרשימה של נקודות דיקור סיני משמשת גם את המטפלים ה”יפניים”), ונועץ בהן מחטים דקיקות דקיקות. הפידבק שמקבל המטפל מיידי – אם תגובת הרפלקס נעלמת, הרי שהמחט עשתה את שלה. אם לא, מוצאים נקודת דיקור חדשה.

מאפיין נוסף של דיקור יפני הוא החלוקה המובנית של הטיפול לשניים: טיפול מקומי וטיפול שורשי – הראשון לשם הקלה מיידית והעלמת הסימפטומים והשני במטרה לשנות את המצב מן השורש על מנת שהמצוקות לא ישובו. בהתאם למצבו של המטופל והמצוקות המאובחנות, מחליט המטפל כיצד לחלק את הטיפול בין שני החלקים הנ”ל. יש לשים לב גם להבחנה בין סוגי הטיפולים: דיקור רפואי, דיקור למניעה, דיקור קוסמטי (אפשרי אצל מטפל בדיקור סיני או אצל קוסמטיקאיות) ועוד.

דיקור יפני – לא על המחט לבדה

בדיקור יפני ברוב המקרים לא מסתפקים במחטים אלא מסייעים להן בשלל אמצעים:

למשל, מוקסה שמחממת את האזור ועוזרת לשחרר תקיעויות בזרימת הצ’י, או מגנטים שגם הם עוזרים למחטים להניע את הצ’י לאורך המרידיאנים השונים. מכשור נוסף המשמש מטפלים בדיקור יפני הם כבלים דקיקים שמחברים נקודות שונות ומסייעים לתעבורת האנרגיה המאוזנת והנכונה ביותר וגם טבעות ושרשראות שמטרתם דומה.