דיקור סיני לטיפול באקנה

אקנה היא מחלת עור מעצבנת במיוחד. טיפול בדיקור סיני עשוי להעלים את פצעי הבגרות ולהעניק למטופלים לא רק חזות אסתטית יותר אלא גם דימוי עצמי משופר ורווחה גדולה לחיים.

אקנה היא למעשה דלקת, שתחילתה בבלוטות החלב המפרישות כמות גבוהה במיוחד של שומנים הסותמים את זקיקי שערות הפנים. השומן המצטבר תחת סתימה זו מהווה מצע נוח לחיידקים ובפרט לחיידק האקנה. בתגובה להתרבות החיידקים מפתח עור הפנים דלקת בזקיק וזהו למעשה ה”ח’צקון”. יש לציין כי אמנם אקנה מופיעה ברוב רובם של המקרים בפנים, אולם עלולה להתפשט גם לכתפיים ולגב ואף לחזה.

המקור לאקנה הוא הטסטוסטרון, וליתר דיוק תגובה לקויה לאותו הורמון המזוהה עם המין הגברי. מתח ולחץ נפשי מעלים את הסיכוי להתפרצות האקנה, תזונה לא מאוזנת אף היא מגבירה את הסיכון, ובפרט צריכת מוצרי חלב, וכך גם סטרואידים וסוגים מסוימים של תרופות. כמו כן ישנו מרכיב תורשתי בסיכוי להתפרצות אקנה.

אמנם מדובר בתופעה “פופולארית” הנתפשת כחלק בלתי נפרד מגיל ההתבגרות, אולם חשוב לדעת כי במקרים מסוימים עלולות להישאר בעור הפנים צלקות, ובנוסף עלולה לגרום האקנה לדיכאון ולחרדה עקב הרגישות הגבוהה במיוחד של בני נוער למראה החיצוני.

עקב היותה של האקנה כה נפוצה, וכה משפיעה על חיי בני הנוער, התפתחה סביבה תעשייה ענפה של משחות, קרמים, ג’לים, תרופות וטיפולים אחרים – אולם רובם ככולם מטפלים אך ורק בפן החיצוני של המחלה ולא בסיבות לה, ועל כן לא מצליחים להעלים את הפצעים מהחיים אלא רק לספק הקלה זמנית.

טיפול בדיקור סיני – והאקנה נעלמת כלא הייתה

היתרון העיקרי של טיפול בדיקור סיני על פני אותם קרמים, משחות ושאר תכשירים כימיים הוא האבחון. בזכות האבחון המעמיק והמדויק מתגלים שורשי הבעיה, כך שניתן לטפל לא רק בפצעים אלא גם בסיבות שבגינן נוצרו מלכתחילה, ובסופו של דבר הן להעלים את הפצעים הקיימים והן למנוע את אלה העתידיים.

שלב האבחון בטיפול בדיקור סיני כולל בדיקה של הדופק, הלשון וכן שיחה בין המטפל למטופל – על מנת לזהות במדויק את המקומות בגוף בהם יש עודף/חוסר של יין/יאנג, או זרימה לא חופשית של צ’י. לאחר כל אלה ניתן לדעת אם האקנה של המטופל הספציפי היא תוצר של עודף חום בריאות, עודף חום בטחול או חולשה בו, עודף חום בקיבה, תקיעות של הצ’י בכבד או סיבה אחרת. בהתאם לאבחון נבחרות נקודות הדיקור, העוצמה בה מוחדרת המחט לכל נקודה (שבכל מקרה היא כמעט בלתי מורגשת) ומשך הזמן בו היא נשארת שם.

בדרך כלל טיפול בדיקור סיני עבור אקנה יכלול גם המלצות לשינוי תזונה ולעיתים גם תמורות מסוימות באורח החיים, כך שהבריאות הכללית תשתפר אף היא. בפרט רצוי להמעיט במאכלים עתירי שמן, וכן כאלה חריפים או מתובלים יתר על המידה. גם בכמויות הקפה והאלכוהול כדאי לקצץ, ואילו בצריכת המלפפון, הכרוב, הגזר והקישוא, כמו גם הפירות הטריים, כדאי להרבות. בנוסף חשוב להיות מודעים לכך שהדיקור אמנם אפקטיבי מאוד לגבי אקנה אולם אין מדובר בהוקוס פוקוס, ולרוב יהיה צורך ביותר ממפגש טיפולי אחד (מספר המפגשים תלוי כמובן במידת החומרה של האקנה בכל מקרה ספציפי).

טיפול בדיקור סיני יעיל לא רק במקרים של אקנה, כולל כזו קשה במיוחד, אלא גם עבור מחלות עור אחרות, ובהן אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס, סבוריאה ועוד. בנוסף טיפול בדיקור סיני הוכח כמוצלח גם במקרים של הפרעות שינה, תמיכה בטיפולי פוריות, כאבי גב, מיגרנות, ועוד שורה ארוכה של מצוקות פיזיות ורגשיות.