טיפול של דיקור סיני

מגש טיפול בדיקור סינימה אתם עושים כשיש לכם מצוקה פיזית או רגשית? מקווים ש”הזמן יעשה את שלו”? ואם היא מסרבת להרפות ולהיעלם מחייכם – האם אתם פונים לעזרת טיפולים אלטרנטיביים או שמא סומכים אך ורק על רופאים קונבנציונאליים? ואם פניתם לרופאים קונבנציונאליים, כולל מומחים מתחומים שונים, ובכל זאת לא חוויתם הקלה ולא הגיע השיפור המיוחל – האם תרימו ידיים או שמא תפנו לטיפול בדיקור סיני, או באופן כללי למטפלים ברפואה סינית?

משום מה רבים מאיתנו ייעזרו ברפואה סינית – שטיפול בדיקור סיני הוא אחד מאבני היסוד בה – רק כשכלו כל הקיצים, אחרי שנים רבות של סבל בל יתואר, ולפעמים גם אז לא. אמנם כמעט כל אחד מאיתנו מכיר מישהו שכבר חווה טיפול בדיקור סיני (חווה ונהנה משיפור באיכות החיים) ובכל זאת עדיין רבים מאיתנו מתקשים להאמין שנקודות דיקור סיני הן אכן פתח לשינוי של ממש ושהדיקור שלהן משפיע על מצבנו הרגשי והפיזי (קרוב לוודאי בשל הקושי שלנו עם דברים שלא ניתן לראות אותם בעיניים – למשל, מרידיאנים – ועם פרמטרים שלא ניתן למדוד אותם – למשל אנרגיית צ’י).

רפואה סינית – הצלחות מוכחות

לא רק סיפורי מטופלים מעידים על הצלחת טיפולים בדיקור סיני, או בכלל בעזרת רפואה סינית, אלא גם מחקרים שנערכו במקומות שונים בעולם (אם כי למרבה הצער מספרם של מחקרים אלה מועט, שכן אין מי שיממן אותם – בניגוד למחקרים הבוחנים יעילות תרופות כימיות שאותם מממנות במקרים רבים חברות התרופות בעלות האינטרס המובהק).

בין השאר נמצא קשר בין טיפול בדיקור סיני לבין הגדלת הסיכוי להיכנס להיריון בעת טיפולי הפריה (דוגמה מצוינת לשיתוף פעולה בין מדע וטכנולוגיה חדשה לבין רפואה סינית עתיקה), הוכח כי דיקור אפקטיבי במיגור מיגרנות, יעיל בלא מעט מקרים של דלקות מפרקים שונות ועוד.

גם הפופולאריות הגוברת של לימודי רפואה סינית יש בה כדי להעיד על העתיד שמצפה לטיפול בדיקור סיני ולרפואה סינית בכלל.

לאילו מצוקות יעיל הטיפול ?

מחט ודרקון - שני סמלים סינייםבדיקור סיני מטפלים ב(כמעט) כל סוגי המצוקות: הפרעות שינה, מחלות עור (פסוריאזיס, אסטמה של העור, אקנה ואחרות), חרדות, תופעות גיל המעבר, בעיות עיכול (מעי רגיז, טחורים, שלשולים ועוד), עייפות כרונית, כעסים תכופים ובלתי נשלטים, כאבי גב (כולל פריצת דיסק), אלרגיות שונות, מחלות של הריאה ומערכת הנשימה, תת פעילות של בלוטת התריס או פעילות יתר של בלוטה חשובה זו, PMS ועוד.

במקרים מסוימים ישולב טיפול בדיקור סיני עם טיפולים אחרים מתוך רפואה סינית – למשל, טווינה או מוקסות.

טיפול בדיקור סיני לגיל הרך

למרות הרתיעה הטבעית ממחטים (לא רק של הילדים אלא במקרים רבים גם של הוריהם, שהחיזיון של הזאטוט שלהם שוכב על מיטה ובגופו נעוצות מחטים מעביר בהם צמרמורת), טיפול בדיקור סיני מומלץ מאוד לילדים.

ראשית, חשוב להדגיש כי המחטים המשמשות לדיקור סיני לילדים דקות וקטנות מאלה המשמשות בעת טיפול בדיקור סיני למבוגרים, הן לא מכאיבות ולא במעט (ומרגע שהילדים מבינים זאת אין להם שום חשש מהטיפול ואף להיפך – היכולת שהם מגלים בעצמם לקבל את המחטים והדיקור הופכת את הטיפול לחוויה ולמקור לגאווה), ובעיקר הן אפקטיביות להפליא – איכות אנרגיית הצ’י של הילדים גבוהה מזו של המבוגרים, וגם רגישה יותר להשפעות הסביבה, לטוב (כאמור, הדיקור אפקטיבי יותר) ולרע (עלולה לצאת מאיזון בקלות ועל כן חשוב לשמור עליה).

כשרוצים לבצע טיפול בדיקור סיני לילדים חשוב לבחור מטפל ברפואה סינית שמיומן בכך – לא כל מי שלמד רפואה סינית יודע לטפל גם בילדים.