טיפול בכאבי שיניים ברפואה סינית

על פי הגישה ההוליסטית הסינית, מצב השיניים מיצג את מצבם של איברים פנימיים שונים בגוף, וכן עשוי לשפוך אור על מצבו האנרגטי של אדם הסובל מבעיות בשיניים ובחניכיים. הסינים מאמינים שמצב השיניים שבפיו של האדם הבוגר, נקבע, במידה רבה, מאופן ההתנהגות של אימו בזמן ההיריון. מצבה של האם מבחינה נפשית והקפדתה על תזונה נכונה יבטיחו לו נקודת התחלה טובה יותר, מבחינת בריאות השיניים. אימא רגועה, שלווה, שמקפידה על איזון ותזונה, תפחית, ללא ספק, את מספר הביקורים הצפויים לילד שלה אצל רופא שיניים.

שיניים ברפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית, השיניים הן הרבה יותר מאשר אמצעי ללעיסת המזון. שיניים, כידוע, עשויות עצם; באופן מפתיע, מסתבר שמספר השיניים בגופו של אדם בוגר דומה למספר חוליות עמוד השדרה. על פי התפיסה הסינית, ישנו קשר מעניין בין השיניים לבין עמוד השדרה. בעיות מסוימות שמתגלות בעמוד השדרה, יכולות לבשר על בעיות במערכת השיניים ולהפך – בעיות בשיניים יכולות לבוא לידי ביטוי בעמוד השדרה. לדוגמא, חוסר איזון בעמוד השדרה ובעיות יציבה, עשויים לגרום לקשיים בלעיסה.

הסינים מלמדים אותנו שבריאותן ומצבן של השיניים, נקבע במידה רבה כבר בזמן ההיריון. מצבה של האם ההרה, מבחינה נפשית והאופן שבו היא ניזונה, ישפיעו על התינוק שברחמה באופנים רבים, בין היתר על מצב השיניים הצפוי לו בעתיד. במידה ואישה הרה איננה מקפידה לאכול בצורה נכונה, הרי שהיא מגדילה באופן משמעותי את הסיכוי של הילד או הילדה לסבול בעתיד מבעיות שיניים רבות, החל מעששת ושיניים עקומות, וכלה בבעיות חניכיים. באותו האופן, אישה הרה, ששומרת על איזון ורוגע נפשי, ומקפידה גם על תזונה נכונה – ילדיה צפויים להרבה פחות ביקורים אצל רופא שיניים, בעתיד. מי לא היה רוצה להימנע משירותיה הטובים של רפואת שיניים, ככל שניתן?

לקריאה נוספת בנושאים רלוונטים לרפואת שיניים ורופאי שיניים:  www.dr-tzohar.co.il

שיניים וקיבה

בניגוד למקובל במרפאות רפואת שיניים מערביות, בעיות רבות בשיניים מוסברות, על פי הרפואה הסינית, בפגיעה באיזון של איברים פנימיים מסוימים. בעיות בכבד ובקיבה עשויות להוביל לכאבי שיניים מסוגים שונים. מטפלים ינקטו שיטות שונות לטיפול בסוגים השונים של כאבי שיניים. למשל, טיפול בכאבי שיניים שמקורם בעודף חום באיברים פנימיים, יתמקד בקירור; כאבי שיניים שמושפעים מהכבד מטופלים על ידי דיקור סיני, וכן על ידי תמציות של צמחי מרפא המכילות ג’ינסינג ופרחי חרציות.

ישנם מרפאים שמקשרים בין דלקות בפה ובין בעיות בכליות. חוסר איזון בכליות, אנרגיה חלשה וחוסר יין, מובלים לחולשה בשיניים ובחניכיים. חולשה כללית בגוף שאיננה מטופלת, עשויה לגרום לכאבים חזקים ולבעיות בגדילת שיני הבינה. שיני בינה שאינן צומחות כראוי, משפיעות גם על שאר השיניים שבחלל הפה, על המרווחים שבניהן, על הצטברות זיהומים והתפתחות דלקות.

טיפול יעיל בבעיות שיניים, יכלול חיזוק של אנרגית הכליות באמצעות דיקור סיני ותזונה נכונה. עם זאת, במידה והמטופל סובל גם מדלקות בחניכיים, עשוי הטיפול להחמיר את הדלקתיות, ועל כן יש לתת את הדעת קודם כל, לטיפול וריפוי דלקות אלה. טיפול בדלקות יכול לכלול צריכת מזונות קרים (לספיגת עודפי חום), כגון מלפפונים וסלרי.

הרגעת כאבי שיניים

מי שסובל מכאבי שיניים יכול לזכות בהקלה מיידית באמצעות נקיטת כמה שיטות, בזמן שהוא ממתין לבירור נוסף אצל רופא שיניים:

  • פלפל אנגלי – מומלץ ללעוס פלפל אנגלי, שמכיל חומרים טבעיים שמרגיעים את הכאבים ומספקים הקלה מפני כאבי שיניים ובעיות חניכיים נוספות.
  • ציפורן – שמנים אתריים שמופקים מציפורן ידועים כמרגיעי דלקות חניכיים וכיבים.
  • שום – ידוע כבעל יכולת אנטיספטית, מרגיע כאבים ובעל יכולת ריפוי. מומלץ להניח פיסת שום בתוספת מעט מלח על האזור הכואב.
  • מי מלח – גרגור של תמיסת מים עם מלח שולחני רגיל, ידועה כבעלת השפעה מרגיעה על דלקות חניכיים, וכאבים נוספים מסוגים שונים.