מטפלים במסורת הרפואה הסינית

היפוקרטס, מי שנחשב כאבי הרפואה המודרנית, אמר: “חשוב יותר להכיר את החולה מאת המחלה”. להיפוקרטס, שנולד ב-460 לפנה”ס, מיוחסת גם המהפכה בתפיסה, לפיה מחלות אינם גזירת גורל אלא חלק מהטבע ולכן גם ניתן לרפאן, ובנוסף ההבנה לגבי חשיבות ההרמוניה של הגוף והנפש.

מגוון טיפולים ברפואה הסיניתאבל רפואה סינית עתיקה דגלה בכל אלה מאות שנים לפני היפוקרטס – ובהתאם מטפלים ברפואה סינית יודעים שעליהם להתמקד לא בסימפטומים החיצוניים אלא בכלל ההוויה של המטופל. בנוסף, טיפולים ברפואה סינית מתמקדים באיזון כל המערכות של האדם, הן הפיזית והן זו של הנפש, ובמקרים רבים כוללים גם שינוי כולל של אורח החיים על מנת למנוע התפרצות מחלות (והרי התרופה ביותר היא לא לחלות בכלל, כפי שגורסות גם שיטות נוספות השוכנות תחת המטריה ששמה רפואה משלימה).

רפואה סינית – על חשיבות האבחון

כאמור, אחד היסודות המהותיים של רפואה סינית על ענפיה השונים הוא חשיבות האבחון.

מטפלים ברפואה סינית עוברים במהלך לימודי רפואה סינית הכשרה יסודית וארוכה, שבמהלכה מוקדשת תשומת לב רבה לנושא האבחון. בפרט הם לומדים שסימפטומים זהים אצל שני בני אדם יכולים לנבוע ממקורות שונים לגמרי, ועל כן ננקטת שיטת האבחנה המבדלת, שיורדת לעומק הבעיה, מזהה את שורשיה ומתאימה את הטיפול לא לבעיה אלא לאדם ולמצבו הכללי.

לרשות מטפלים ברפואה סינית מספר אמצעי אבחון:

מגוון סמלים מהמזרח בתוך יין ויאנגתשאול – שיחה במהלכה דולה המטפל את כל הפרטים הרלוונטיים מהמטופל. בניגוד לדו שיח החפוז המאפיין רופאים מערביים ברוב המקרים (לאו דווקא מתוך אטימות אלא בעיקר מחוסר זמן ומחוסר מודעות לחשיבות השיחה), שלב התשאול במהלך טיפול ברפואה סינית נמשך לפחות 30 דקות, ובמקרים רבים אף למעלה מכך.

דופק – לא רק הקצב אלא פרמטרים נוספים שלא קל לזהותם, ואכן מטפלים ברפואה סינית עתירי ניסיון יהיו טובים באבחון זה הרבה יותר ממטפלים מתחילים.

לשון – צורה, צבע, מידת רטיבות, מיקום חריצים ועוד. כל אלה מעידים על מצבם של איברים אחרים (לדוגמה, כדי לאבחן את מצב הריאות מתבוננים בחלק הקדמי של הלשון).

גוף – מגע עדין, דרך הבגדים, מקנה למטפלים ברפואה סינית מידע יקר ערך אודות המטופל, וכך גם היציבה, גוון העור ופרמטרים נוספים.

שיטות הטיפול השונות

מטפלים ברפואה סינית משתמשים במספר כלים, שהידוע בהם הוא דיקור סיני – מחטים דקות מוחדרות אל העור בנקודות ספציפיות המהוות שער אל המרידיאנים הרלוונטיים לטיפול במצוקה שאובחנה.

שיטות נוספות כמו טווינה, שגם בה הטיפול מתמקד בנקודות דיקור ודרכן במרידיאנים – אך בניגוד לדיקור, הטווינה משפיעה על זרימת הצ’י ומאזנת אותה באמצעות מגע. שיטה נוספת המשתמשת במגע היא שיאצו, שמקורה ביפן אבל היא מושפעת מאוד מרפואה סינית.

כמובן שמטפלים ברפואה סינית ממליצים במקרים רבים גם על שינוי תזונה – והפיכתה למאוזנת יותר (לכל מזון, כך ברפואה סינית, יש איכויות ייניות/יאנגיות וכן הוא מקושר לאחד מחמשת האלמנטים – וחשוב לשמור על איזון בשני פרמטרים אלה). צמחי מרפא גם הם עשויים להיות חלק מטיפול ברפואה סינית ודרך נוספת לאזן את הגוף ולהפוך אותו חסין למחלות היא תרגילים שונים דוגמת צ’י גונג.

יש לציין שקיימת שיטת טיפול בתחום של רפואה משלימה לגבי בעיות במערכת הנשימה באמעות חדר מלח. מדובר במתחם שמורכב מסלעי מלח ענקיים ועוזרים לבעיות כגון: נשימה, אסטמה, נזלת כרונית ועוד!

ישנו מבחר רב של מטפלים ברפואה סינית, ולא תמיד קל לדעת אם אכן אתם בידיים טובות. הדרך הטובה ביותר להיות בטוחים היא לבחור מטפל דרך המלצות של חברים או מכרים שאתם סומכים עליהם. אפשר גם לפנות למספר מטפלים ברפואה סינית ולבקש מכל אחד ממליצים – אנשים שחוו שינוי לטובה בעקבות טיפול אצלם. בנוסף, ישנה תעודה מטעם האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי שמעידה כי המטפל הוא בוגר מכללה רצינית ויסודית, וכי הוא עבר מבחן הסמכה.