נקודות של דיקור סיני

נקודות דיקור סיני הם מאבני היסוד של רפואה סינית, והן משמשות מטפלים ברפואה סינית מזה אלפי שנים.

טיפול בדיקור סינימיפוי הגוף וקביעת מיקומן של הנקודות המשמשות שמשמשות לדיקור סיני (אך לא רק – נקודות דיקור סיני משמשות גם מטפלים בשיטות נוספות) התבצע כבר בימי קדם – וישנן עדויות רבות לשימוש במחטי אבן, ואחר כך במחטים מכסף וזהב לשם החדרתן אל נקודות דיקור סיני. נקודות אלה הן בעצם הדרך של המטפלים ברפואה סינית להגיע אל המרידיאנים ולהשפיע על אנרגיית הצ’י של המטופל – בדרך לריפוי המחלות ושיפור החיים באופן כללי.

מספרן של נקודות דיקור סיני הוא 365, והן פזורות על גבי 14 המרידיאנים הראשיים.

המרידיאנים שעליהם נמצאות נקודות הדיקור הסיני

רפואה סינית מבוססת על התפישה לפיה בגוף זורמת אנרגיית צ’י. כל עוד היא זורמת ללא הפרעה, ולכל איבר מגיעה הכמות האופטימלית של צ’י, הכל בסדר – אך כשנוצרת חסימה בזרימה, או שפתאום מגיע עודף צ’י למקום מסוים בגוף, הדבר יתבטא במצוקה פיזית או רגשית, וכך גם כשנוצר חוסר בצ’י.

המרידיאנים הם הערוצים בהם זורמת הצ’י והם מרשתים את כל הגוף. מבין כל המרידיאנים יש 14 ראשיים, ועליהם שוכנות נקודות דיקור סיני. החדרת מחט לאחת מבין נקודות הדיקור, לחיצה עליה או עיסוי משפיעה על המרידיאן ועל זרימת הצ’י לאיבר שקשור אליו – זוהי בעצם מהות הטיפול ברפואה סינית.

המרידיאנים הראשיים הם: מרידיאן הכבד, מרידיאן הכליה, מרידיאן הריאות, מרידיאן המעי הדק, מרידיאן המעי הגס, מרידיאן המחמם המשולש, מרידיאן הטחול, מרידיאן הלב, מרידיאן הקיבה, מרידיאן מעטפת הלב, מרידיאן שלפוחית השתן, מרידיאן כיס המרה – וכן המרידיאנים החוצה הקדמי והחוצה האחורי – וכאמור עליהם שוכנות נקודות דיקור סיני.

במהלך לימודי רפואה סינית מתעמקים המטפלים לעתיד ברפואה סינית במיקומן המדויק של כל הנקודות, ובאימפקט של דיקור כל נקודה ונקודה.

סט מחטי דיקור סיניטווינה היא שיטת טיפול השייכת לרפואה סינית והמטפלת במצוקות שונות באמצעות עיסוי נקודות הדיקור. הטווינה גם משפיעה על המרידיאנים, באמצעות דחיפה ומשיכה בנקודות דיקור סיני שנבחרו לטיפול (פירוש המילה “טווינה” בסינית הוא דחיפה ומשיכה) – ובנוסף ממריצה אנרגטית את הגידים, השרירים, המפרקים והרצועות. גם המגע עצמו תורם למטופלים – שהרי כבר הוכח שאין כמו מגע אנושי אמיתי כדי לחזק את הגוף והנפש.

טווינה מטפלת בהצלחה בבעיות אורתופדיות שונות (פריצת דיסק, כאבי פרקים, תסמונת תעלת כף היד, שחיקת סחוס ועוד), הפרעות שינה, מיגרנות, פציאליס, פיברומיאלגיה, מתחים, חרדות, התפרצויות זעם בלתי נשלטות, ועוד.

שיאצו ונקודות דיקור סיני

שיטת טיפול נוספת ש”מנצלת” את נקודות הדיקור היא השיאצו. השיאצו נוצרה ביפן, אולם היא כאמור משתמשת בנקודות דיקור סיני, כשהטכניקה מעט שונה מהטווינה: בשיאצו לוחצים על נקודות הדיקור באמצעות האצבעות, בעדינות כמובן.

שיאצו מומלצת בעיקר לפתרון בעיות אורתופדיות, בעיות עיכול, בעיות בתחום הגניקולוגיה, מתחים וחרדות, ומצוקות אחרות.

בשיאצו, כמו ברפואה סינית, ישנה חשיבות רבה לאבחון – ומושקעים בו זמן לא מבוטל ואנרגיה ניכרת עוד בטרם מתחילים ללחוץ על נקודות דיקור סיני אלה או אחרות.

האבחון כולל תשאול (שיחה מקיפה עם המטופל), התבוננות מעמיקה בכל הוויתו של המטופל, בחינת הלשון שלו (שנחשבת לפרמטר המהימן ביותר), בדיקת הדופק שלו (לא רק הקצב אלא פרמטרים רבים), וכן מגע עדין בגב ובבטן (הגב מסמל את העבר והבטן את ההווה, כלומר כל אזור בגב מסמל את מצבו של איבר פנימי אחר בזמן עבר, ואילו בבטן כל אזור מסמל את מצבו של איבר פנימי בזמן הווה).

רק לאחר אבחון מקיף מתבצע השיאצו עצמו.