פיברומיאלגיה – תופעת הכאב הבלתי מוסבר והתמודדות איתו

פיברומיאלגיה הינו מונח מעולם הרפואה המתייחס לדיווחי מטופלים אודות כאבים בלתי מוסברים בחלקים שונים בגוף. תופעה זו מלווה באינסוף דוגמאות אודות חולים המדווחים על סימפטומים רבים המתבטאים בכאבים פיזיים חזקים, מבלי שיהיה ניתן לאתר את מקור הבעיה ולטפל בה.

אולם לכל כאב יש הסבר ולעיתים יש להתמודד איתו באמצעות סיגול הרגלי תזונה נכונים, פעילות גופנית, דיקור סיני, צמחי מרפא, הסתייעות ברפואה הסינית, וביצוע תרגילי יוגה בתל אביב המשרים אווירת רוגע, משחררים את השרירים ומסייעים באיחוד בין הגוף והנפש.

פיברומיאלגיה מלווה במקרים רבים בתחושת תסכול גדולה של הסובל ממנה, שכן הכאב אמיתי, וברוב המקרים כרוני, והופך לחלק בלתי נפרד משגרת היום יום של החולה, מונע ממנו לעבוד ולתפקד, מבלי שנראה כל אופק להפסקת הכאבים באמצעות יכולת של הרפואה הקונבנציונלית להעניק טיפול מתאים ואפקטיבי להתמודדות עם הכאב.

חולה ב-FMS מאובחן לאחר שהוא חווה במשך שלושה חודשים או יותר כאבים בלתי מוסברים באזורים רבים בגוף, לאחר תקופה ארוכה כל כך של כאבים, יש להניח כי החולה כבר ביצע בדיקות גופניות מקיפות ששללו כל בעיה גופנית הגורמים לכאבים, וכתוצאה מכך הוא נוטל כמות רבה של כדורים שנועדה להקל על כאביו במקומות שונים בגוף, חרדות שהתפתחו בעקבות המחלה, בעיות שינה ודיכאונות.

חשוב לציין כי אבחנת המטופל כחולה פיברומיאלוגי, תתבצע אך ורק לאחר שנשללו כל האופציות הנוספות.

למרות שמה של המחלה המניח כי הכאב בלתי מוסבר ועל האדם נגזר לחיות איתו לנצח, הרפואה הסינית מניחה כי לכל כאב ישנו הסבר, בין אם מדובר על בעיה גופנית ובין אם מדובר על בעיה נפשית, בייחוד לאור העובדה שכאבים בלתי מוסברים מלווים ברגישות בנקודות המאופיינות לדיקור בשרירי הגוף.

ייתכן מאד כי הבעיה נובעת מחוסר איזון כלשהו בגוף, בין אם מדובר על תקיעת זרימת הנוזלים בגוף ובין אם מדובר על תקיעת זרימת האנרגיות בגוף, שכן החסימה מהווה מכשול כואב, אך במקום בו מתקיימת זרימה לא נמצא בו הכאב.

התמודדות עם כאב גופני הנגרם מתקיעות נוזלים ואנרגיות בגוף מתבצעת באמצעות תרגילי יוגה וטיפולים ברפואה הסינית המתבססים על צמחי מרפא, תזונה נכונה ודיקור סיני. השילוב של הרפואה הסינית והיוגה, מאפשרים לחזק את הקשר בין הנפש לגוף ולאפשר את הזרימה מחדש. שימוש בכלים אלו של הרפואה האלטרנטיבית, נדרש להיות מיושם תחת סיגול הרגלים של תזונה נכונה וסיגול שגרת חיים נטולת לחצים, כל אלו יאפשרו לכם להרגע, ולסגל לעצמכם תחושת נחת שבסופו של דבר תפיג גם את הכאב.

כאב הוא בסך הכול סימפטום לבעיה גופנית או נפשית

לעיתים הרפואה הקונבנציונלית מעניקה לנו את הכלים להתמודד איתה, לעיתים הכאבים חולפים מעצמם עם הזמן ולעיתים הגוף פשוט מאותת לנו לשנות משהו מאורח החיים שלנו, בין אם מדובר על התנהלות בסביבה רווית מתחים ובין אם מדובר על תזונה בלתי מאוזנת.