סקירה של צמחי מרפא סיניים לניקוי רעלים

הגוף שלנו סופח אליו כל הזמן רעלים שונים: גם מי שמקפיד על תזונה נכונה עדיין “חוטא” מעת לעת באכילת מזון מתועש שמכיל חומרים בעייתיים, מוצרי קוסמטיקה וחומרי ניקיון שכולנו משתמשים בהם מחדירים אלינו דרך העור רעלים ובנוסף האוויר שאנחנו נושמים גדוש בחומרים המזיקים לבריאותנו – פחמן דו חמצני, תחמוצות חנקן, חלקיקים, פחמימנים ועוד. עפ”י מחקר של המשרד להגנת הסביבה בשיתוף הסוכנות האמריקאית לאיכות הסביבה, בגוש דן לבדו מתים מדי שנה כ-600 איש בשל מחלות שיצרו אותם חומרים מזהמים שנמצאים באוויר, גם בחיפה ובסביבתה כידוע ישנן השפעות חמורות לזיהום האוויר ובאופן כללי בגופו של האדם המערבי ישנם רעלים רבים שחשוב מאוד לנקותם היטב.

האיבר האחראי בגוף על ניקוי רעלים הוא הכבד – ועל מנת לסייע לו ניתן בין השאר להשתמש בצמחי מרפא סיניים (והכוונה, כמובן, לאו דווקא לצמחים שגדלים בסין אלא לכאלה המשמשים את הרפואה הסינית המסורתית).

מדוע הגוף לא מצליח לנקות את הרעלים בכוחות עצמו?

גוף האדם אינו בנוי להתמודדות עם כמויות רעלים כה גדולות, ועל כן חובה לעזור לו לבצע את הדה-טוקסיפיקציה, בין השאר כאמור בעזרת צמחי מרפא סיניים שהשפעתם המיטיבה ידועה למי האנושי מזה אלפי שנים.

בפרט זקוקים לתמיכה בתהליך נטרול הרעלים מי שתזונתם לקויה, מי שחיים באזורים הידועים כמזוהמי אוויר במיוחד, מי ששגרת יומם רווייה בלחץ ומתח (שמחייבים את הגוף להקדיש משאבים להתמודד איתם, על חשבון הדה-טוקסיפיקציה) ומי שסובלים ממחלות שונות (שגם הן פוגמות ביעילות תהליכי נטרול הרעלים הטבעיים של הגוף).

עוד חשוב לציין כי אלכוהול (בעיקר במינון מופרז) ותרופות מסוימות פוגעים בתאים ההפטוציטים שבכבד, ואשר מהווים כ-75% מאיבר חיוני זה, ועל כן מקשים על הגוף לנטרל את השפעתם ההרסנית של הרעלים השונים – סיבה טובה נוספת לפנות לעזרתם של צמחי מרפא סיניים.

הזדמנות לניקוי כולל של הגוף והתחדשות האנרגיות

גם לאנשים שבריאותם איתנה מומלץ לבצע מעת לעת ניקוי רעלים יסודי ולזכות לא רק בכבד מתפקד טוב יותר אלא באופן כללי באנרגיות גבוהות יותר.

בפרט מומלץ לעשות זאת בפרוץ האביב, שהרפואה הסינית רואה בו הזדמנות מצוינת ללבלוב והתחדשות ועל כן טיימינג מעולה לתפריט המבוסס על פירות וירקות ירוקים (תפוחים, אגסים, נבטים שונים, פטרוזיליה, קישואים, אפונה, כרובית, ברוקולי, כרוב ירוק, מלפפונים ועוד) בלוויית נבטים, קטניות ירוקות, דגנים מלאים ושתייה מרובה (מים עם לימון ותה צמחים) – כל זאת במשך לפחות 3-4 ימים והמהדרין יעשו זאת למשך כשבועיים, כשלתפריט הנ”ל יש לצרף צמחי מרפא סיניים בהתאמה אישית (ע”י מטפל מוסמך ברפואה סינית בעל ניסיון).

אילו צמחי מרפא סיניים מסייעים בניקוי רעלים?

צמחי מרפא סיניים שתומכים בדה-טוקסיפיקציה הם:

* גדילן מצוי – מאיץ את ייצור החלבונים בתאים ההפטוציטיים שבכבד ועל כן חשיבותו

* כורכום – צמח רב חשיבות לתהליכים רבים בגוף האדם

* סכיסנדרה סינית – עץ דמוי גפן שהחומרים הפעילים בפירותיו מסייעים הן ליצירת תאים חדשים בכבד והן להגנה על רקמות איבר חשוב זה

* אנג’ליקה סינית – אחד מצמחי המרפא הסיניים החשובים ביותר באופן כללי

* מרווה סינית – צמח המשפר את זרימת הדם ואת פעילות המערכת הלימפטית

* עלי ארטישוק – מסייע לשיקום תאים פגועים בכבד

* תה ירוק – עץ הגדל בהרים שבאסיה ומסייע בעיקר להגנה על תאי הכבד

* בקופה (פשטה שרועה) – צמח (שגדל בין השאר בר בסביבות הכנרת) בעל השפעה מרגיעה והמספק הגנה לכבד

* רוזמרין רפואי – צמח נפוץ מאוד בעל אנרגיה דינמית שבין השאר מגן על הכבד

* ורבנה רפואית – מסייע למערכת העיכול

* שורש שן ארי – מתאים במיוחד למי שהכבד שלו ניזוק בשל צריכת אלכוהול

* חילבה – משקם רקמות כבד פגועות

* המידסמוס הודי – משפר את חילוף החומרים ואת הפעילות נוגדת החמצון בגוף