צמחי מרפא

קיימים בשוק צמחי מרפא רבים אשר תכונותיהם מוכרות לאנושות כבר אלפי שנים. במטבחים רבים ובכל חנות טבע תפגשו לעיתים אזור שלם המכיל צמחי מרפא שונים כאשר לכל אחד סגולות רפואיות מוכחות המתאימות לטיפול בכל בעיה. ברפואה הסינית המסורתית משתמשים כבר חמשת אלפים שנה לפחות בצמחים מגוונים בעלי תכונות העוזרות לשמר את הבריאות. גם היום רבים מאיתנו משתמשים מדי יום ביומו בצמחי מרפא על מנת לשפר את אורח החיים שלנו וכדי להיות בריאים יותר. במאמר זה נסקור צמחים נבחרים אשר חלקם מגיעים אלינו מאזור סין והסביבה ואחרים גדלים במקומות שונים סביב העולם.

תה ירוק

 

את התה הירוק אותו אנו שותים בבית או בבית קפה אנו מכניסים תחת הקטגוריה של צמחי מרפא, מכיוון שהוא מורכב מתרכובת צמחים ירוקים חשובים, שכן מדענים מדווחים על כמות נמוכה של אנשים הסובלים מסכרת והשמנה באזורים סין ויפן, זאת בזכות היצמדותם לתה הירוק לאחר כל ארוחה. בזכות נוגדי החמצון שבו, התה הירוק מסייע רבות למניעת מחלות כמו סכרת, הורדה במשקל, עיכול טוב יותר של מזון, הורדת לחץ דם וכולסטרול ובנוסף נותן הרגשת קלילות לאחר הארוחה.

ג’ינסנג

 

ג’ינסנג הוא צמח הגדל בסין ובשאר אזור דרום מזרח אסיה. הג’ינסנג נחלק למספר תתי סוגים לפי האזור בו הוא גדל כמו: קוריאני, סיבירי, יפני והודי. ברפואה הסינית מייחסים לג’ינסנג תכונות איכותיות רבות וביניהן: שיפור הזיכרון, חיזוק המערכת החיסונית, סיוע לתפקוד תקין של הכבד, עוררות ואנרגטיות וחיזוק האון הגברי.

זנגביל

 

זנגביל הידוע גם בשם ג’ינג’ר גדל במדינות רבות ברחבי העולם, כאשר היצרנית הגדולה ביותר שלו היא הודו, ומיד אחריה נמצאת סין במקום השני המכובד. לזנגביל שני שימושים עיקריים והראשון שבהם הוא לתיבול מזון. ההודים מתבלים בעזרתו כמעט כל מאכל, כמוכן הזנגביל נמצא בשימוש נרחב גם במטבחים התימני והפרסי. שימוש השני של הזנגביל הוא כצמח מרפא שעוזר לסייע בכאבי בטן, בהקלה על בחילות והקאות, בסיוע להפרעות עיכול וגזים ויש המדווחים שהוא גם עוזר לשיפור הראייה וכיוח הליחה.

אכינצאה

 

אכינצאה הוא צמח בעל מרכיבים חיסוניים המונעים זיהומים ומסייעים בחיזוק התפקוד של המערכת החיסונית. בנוסף הצמח בעל פעילות אנטי ויראלית ואנטי בקטריאלית, נלחם בזיהומים, מסייע במניעת דלקות בדרכי השתן, מרפא פצעים ומסייע בקיצור משך מחלות כמו מחלות חורף.

חילבה

 

חילבה הוא צמח המגיע אלינו מאסיה אשר משמש גם כתבלין המוכר לרוב הישראלים כחלק מהמטבח התימני. מיוחסים לחילבה ברפואה הסינית סגולות כמו הפחתת רמות הסוכר בדם, טיפול באסתמה, טיפול בבעיות עור, הגברת ייצור של חלב אם בתקופת ההנקה וטיפול בדלקות מפרקים.

שום

 

שום משמש כתבלין מאוד פופולארי ברחבי העולם, לו מיוחסות סגולות רבות כמו: חיזוק המערכת החיסונית, הקלה במחלות חורף כמו צינון ושיעול, פעילות נוגדת סרטן, שיפור תפקודי הקיבה, איזון לחץ דם, הורדת טריגליצרידים וכולסטרול, מניעת קרישי דם וטיפול בדלקות בדרכי השתן.