קורס לימודי רפואה סינית

טיפול בטווינהקורס רפואה סינית הוא מונח כללי למדי, המתאר לימודי רפואה סינית במסגרת מוכרת. אולם ישנם הבדלים משמעותיים בין קורס רפואה סינית אחד למשנהו: יש כאלה הנמשכים 4 שנים לעומת אחרים שהלימודים בהם נמשכים 6 חודשים בלבד, יש קורסים המיועדים למי שכבר אוחזים בידם תעודות רלוונטיות לתחום רפואה סינית (פיזיותרפיסטים מומחים, אחים ואחיות, בוגרי רפואת חירום, בעלי תעודות רופא, בוגרי תואר ראשון בתזונה ורוקחים) ויש כאלה המיועדים למי שרק עושה את צעדיו הראשונים בתחום הטיפולים והבדל משמעותי נוסף הוא המקום בו נלמד קורס רפואה סינית: יש מוסדות לימוד המתמקדים אך ורק ברפואה סינית, בעוד יש כאלה שמלמדים באופן כללי רפואה משלימה על שיטותיה השונות.

מה לומדים במסגרת הקורס ?

במסגרת קורס זה לומדים אלה העתידים להפוך למטפלים ברפואה סינית את רזי הרפואה שיותר ויותר אנשים משתכנעים בסגולותיה.

מגוון של מחטי דיקור סינייםבין השאר לומדים בקורס רפואה סינית את הצד התיאורטי של הרפואה הסינית – אנרגיית צ’י, מרידיאנים, יין ויאנג, 5 האלמנטים, חשיבות האיזון וההרמוניה בין האדם לטבע ובין האדם לעצמו – וכמובן שגם את הצד המעשי: טיפול בדיקור סיני, צמחי מרפא, טווינה, מוקסות, צ’י גונג ועוד. לא כל הקורסים מציעים את כל התכנים החשובים, ורצוי לברר היטב מה כוללת תוכנית הלימודים לפני שנרשמים לקורס רפואה סינית זה או אחר.

קורס רפואה סינית מקנה לבוגריו תעודת מטפל ברפואה סינית, או תעודת מטפל בשיטה מסוימת (למשל, מטפל בדיקור סיני) – בהתאם לתכנית הלימודים של כל קורס.

החיבור בין מדע מערבי מתקדם לידע סיני עתיק

אחד המאפיינים המרכזיים בקורס רפואה סינית המכבד את עצמו הוא יצירת החיבור בין רפואה מערבית לרפואה סינית, מתוך הבנה שכשם שאסור להתעלם מהידע העצום שנצבר לאורך אלפי שנים במסגרת רפואה סינית עתיקה, כך אין שום סיבה לוותר על האפשרויות שפותחות בפנינו טכנולוגיות בדיקה ואבחון חדישות שפותחו בעשורים האחרונים.

כך קורס רפואה סינית רציני כולל בתוכו לא רק לימוד שיטות טיפול שונות במסגרת רפואה סינית, אלא גם לימודי אנטומיה, פתולוגיה, פסיכולוגיה (שאמנם לא הומצאה ע”י פרויד, אבל בהחלט ביצעה קפיצת דרך מרשימה במאה השנים האחרונות), פיזיולוגיה, פענוח בדיקות דם ובדיקות אחרות, ועוד.

החיבור בין מזרח למערב, ובין רפואה קונבנציונלית לבין רפואה סינית על כליה השונים, ובין הפילוסופיה הכל כך נכונה של הרפואה הסינית לבין הבדיקות המדויקות שמאפשרת רפואה מערבית יוצר טיפולים אפקטיביים במיוחד לכל סוגי המחלות והמצוקות – ועל כן החשיבות הרבה של שילוב שתי האסכולות במהלך הלימודים.

קורס רפואה סינית לילדים

קורס רפואה סינית פופולארי במיוחד הוא רפואה סינית לילדים. במסגרת קורס זה עוברים התלמידים הכשרה מיוחדת לטיפול בילדים, טיפול שדורש מיומנויות זהות לאלו של טיפול במבוגרים, ולצידן מיומנויות נוספות. בפרט לומדים לבצע דיקור סיני לילדים (הנקודות אותן נקודות, אבל המחטים שונות וגם אופן החדרתן ומשך הזמן שבו הן שוהות בגוף), ולטפל במצוקות האופייניות לילדים כמו קשיי קשב וריכוז, הפרעות התנהגות, בעיות במשפחה, לקויות למידה, מחלות הקשורות לנשימה, הרטבת לילה וכמובן גם במצוקות פיזיות ורגשיות אחרות.

במסגרת קורס שכזה לומדים גם להכין פורמולות ייחודיות לילדים על בסיס צמחי מרפא סיניים (הכוונה לפורמולות המותאמות במיוחד לכל ילד, ולא לפורמולות כלליות שאותן ניתן להשיג במקומות רבים).

כמובן שקורס רפואה סינית לילדים כולל גם צפייה בטיפולים מעשיים, והתנסות – שלב חשוב עד מאוד בהכשרת מטפלים ברפואה סינית שיטפלו בדור העתיד (והעתיד, עושה רושם, יביא איתו ביקוש הולך וגובר לטיפולים ברפואה סינית, כשגם יותר ויותר ילדים יגיעו למטפלים ברפואה סינית ולא למרפאות קונבנציונליות).