רפואה סינית ותרומתה לפוריות

דיקור סיני למטופלתאם נסתכל על מספר הסינים (מעל מיליארד ושלוש מאות ארבעים מיליון, נכון לקיץ 2012) הרי שרפואה סינית ופוריות הם שידוך מוצלח… אבל כמובן שלא רק אוכלוסיית הענק של המדינה בעלת המסורת העתיקה מעידה על הקשר האמיץ בין רפואה סינית ופוריות, אלא גם מטופלים רבים במדינות אחרות, שהודות לרפואה סינית פתרו בעיות פוריות שמומחים רבים אחרים (הן מתחום הרפואה הקונבנציונלית והן משיטות טיפול אחרות ברפואה משלימה) כשלו מלהתמודד איתן.

מהן בעיות פוריות

בחלק מהמקרים הקושי או חוסר ההצלחה להיכנס להיריון נעוץ בבעיית פוריות של הגבר, במקרים אחרים בעיית הפוריות טמונה באישה – ויש גם מקרים “בלתי מוסברים”, כאלה שבהם לא נמצא שום תפקוד לקוי לא אצל הגבר ולא אצל האישה, ובכל זאת אין היריון.

בעיות פוריות בקרב גברים קשורות רובן ככולן לאיכות זרע לא מספקת – ריכוז לא גבוה מספיק, צורה לא תקינה, יכולת תנועה לא יעילה וכו’. מטפלים ברפואה סינית, ולא רק הם, מתריעים מפני השימוש הרב בכימיקלים וחומרי הדברה רעילים, קרינה סלולארית ואחרת, נוכחות גבוהה של כספית בחיינו, עישון, לבוש בעייתי, לחץ ותזונה לא נכונה – כל אלה מאפיינים של החיים המודרניים, וכולם מייצרים עוד ועוד בעיות פוריות בקרב גברים.

בקרב נשים, בעיות פוריות נובעות בשל חסימה בחצוצרות (או חצוצרות מצולקות), תסמונת השחלות הפובליציסטיות (שגורמת לכך שהביציות אמנם מבשילות אך לא מופרשות), ביוץ לא סדיר וקושי לבייץ. גם פעילות לא תקינה של בלוטת התריס ועודף משקל ניכר (או תת משקל משמעותי) עלולים לגרום לבעיות פוריות, וכן ניסיון להרות בגיל מבוגר יחסית (תופעה רווחת יותר ויותר).

טיפולי פוריות ברפואה סינית

רפואה סינית עוזרת להיכנס להריוןהייחוד של טיפולי פוריות ברפואה סינית לעומת טיפולי פוריות בשיטות אחרות נעוץ באבחון המדויק והמדוקדק, שלא בודק רק את איברי הרבייה ומערכות הרבייה אלא את מכלול חיי האישה שמנסה להרות ובן זוגה, זאת בנוסף לבדיקות “מדעיות” (בדיקות הורמונאליות, הדמיות ועוד), ולא במקונן – חשוב לדעת כי לימודי רפואה סינית כוללים גם פיזיולוגיה ואנטומיה ברמה גבוהה מאוד.

גם הטיפול בבעיות פוריות ברפואה סינית שונה – למשל אחד הדברים שבהם מטפלים במקרים רבים של בעיות פוריות הוא חולשה של הכליות (כשגם לטחול, לכבד ולקיבה יש השפעה של היכולת להתעבר על פי רפואה סינית). במקרים אחרים יש לטפל בהצטברות של לחות או ליחה ברחם.

מחקרים לגבי יעילות רפואה סינית במקרה של בעיות פוריות

טיפולי פוריות ברפואה סינית נהנים מהצלחות מוכחות. מחקר אחד שבחן את הקשר בין רפואה סינית ופוריות התקיים בגרמניה, ועל פיו הסיכוי של נשים שעברו דיקור סיני להתעבר מהפריה חוץ גופית היה 42%, ואילו של נשים שעברו הפריה חוץ גופית אך לא נהנו מדיקור סיני היה רק 26%. מחקר דומה שנערך בישראל ושתוצאותיו פורסמו בראשית 2012, העלה ממצאים דומים.

רפואה סינית ופוריות – איך מטפלים?

מחט דיקור סיניאחת הדרכים לטפל בבעיות פוריות במסגרת רפואה סינית היא באמצעות צמחי מרפא סיניים – ובפרט פורמולות להשבחת זרע (ריכוז גבוה יותר, תנועה טובה יותר ומורפולוגיה), פורמולות לשיפור התפקוד המיני (זקפה מלאה, הימנעות משפיכה מוקדמת ועוד – חשוב לציין כי בניגוד לוויאגרה שהשפעה המיטיבה זמנית, צמחי מרפא סיניים משפרים את המצב באופן קבוע), פורמולות לשיפור הביוץ והסדרת המחזור החודשי ופורמולות לשיפור איכות הביצית.

דרך אחרת, כאמור, היא באמצעות טיפול בדיקור סיני. מטפלים ברפואה סינית ממליצים במקרים רבים לשלב גם דיקור סיני, גם צמחי מרפא, גם פעילות גופנית מתאימה (למשל, טאי צ’י) שעשויה לפתור בעיות פוריות, וכמובן שעסקת החבילה של רפואה סינית ופוריות כוללת גם שינוי תזונתי.