רפואה סינית עתיקת יומין

סמל היין ויאנגאנחנו אוהבים להתלהב מכל מה שחדש וחדשני – אבל לפעמים הדברים הטובים באמת קיימים בעולם כבר אלפי שנים. רפואה סינית עתיקה מאגדת בתוכה ידע שהצטבר במשך דורות רבים, ולא בכדי היא מכילה פתרונות למצוקות ששיטות טיפול אחרות – כולל הרפואה הקונבנציונלית – הרימו ידיים מולן.

רפואה סינית עתיקה נולדה מתוך התבוננות בטבע, שואפת להרמוניה ודוגלת באורח חיים בריא ומאוזן באופן כללי, ולא רק מטפלת בסימפטומים של מחלה זו או אחרת. גוף האדם, כך על פי מטפלים ברפואה סינית שלמדו רפואה סינית עתיקה, הוא שיקוף של מבנה היקום, ועל כן אדם שאינו פועל בהתאם לחוקי הטבע יופיעו בגופו מחלות (שתפקידן לאותת לו כי סטה מדרך הישר וכי עליו לחזור למסלול ההרמוניה).

רפואה סינית מסורתית ורפואה סינית עתיקה

רפואה סינית עתיקה היא הרפואה שהתפתחה בסין לאורך ההיסטוריה העשירה שלה: לימודי הפילוסופיה העמוקה שניצבת בבסיס הרפואה הסינית ואיתה רזי אנרגיית הצ’י, מרידיאנים, נקודות דיקור סיני, יין ויאנג, אבחון באמצעות דופק ועוד נמשכו שנים רבות, וכללו הסמכה ממושכת מתוך צפייה של התלמידים במוריהם. חלפו לא פחות מ-15 שנים עד שהתלמיד הפך לרופא בעצמו – אך כמובן שהסמכה יסודית ומעמיקה זו הניבה פירות בדמות רופא ידען ובקיא שהיטיב לטפל במצוקות השונות של בני קהילתו.

הדגל הסיני על רקע מפת סיןבתחילת המאה העשרים בוטלה הקיסרות בסין, הוקמה ממשלה ובמסגרתה משרד בריאות – שאנשיו, שלמדו רפואה במערב, ניסו להוציא אל מחוץ לחוק את המטפלים ברפואה הסינית העתיקה (מתוך אמונה בעליונות המערב והמדע, וכי חדש עדיף על ישן). ניסיון זה נכשל, אולם ב- 1949 עלה לשלטון מאו טסה טונג, שהחל לחולל רפורמה של ממש בסין. בפרט ידועה התקופה של סוף שנות השישים של המאה העשרים כתקופת המהפכה התרבותית והרס 4 העתיקות (שוב, כדי לפנות מקום לתרבות חדשה – ובמסגרת זאת גם הוצאתה מחוץ לחוק של רפואה סינית עתיקה).

בניגוד לקודמיו, מאו “הצליח” אולם כמאמר הפתגם, “הניתוח הצליח אבל החולה מת” – תרתי משמע, שכן מספר הרופאים שהוכשרו במערב היה זעום, מטפלים ברפואה סינית עתיקה ברחו מסין או הוגלו, ובנוסף הקמת בתי חולים “מערביים” דרשה משאבים רבים. הסינים נותרו ללא טיפול מספק, ואז הוחלט לאפשר שוב דיקור, שימוש בצמחי מרפא סיניים ושאר האמצעים שאותם פיתחה רפואה סינית עתיקה במשך השנים. מצד שני, מאו לא רצה להמתין 15 שנים להכשרת מטפלים חדשים ברפואה סינית עתיקה, ולכן המציא את ה”רפואה הסינית המסורתית” – שיטה חדשה שההכשרה בה אורכת 6 חודשים בלבד, ושלמרבה הצער מדללת עד מאוד את הידע העצום והתוכן העשיר של רפואה סינית עתיקה (למשל, ויתור על אבחון באמצעות הדופק שמאפשר התאמת טיפול ספציפי לכל מטופל ולא רק בהתאם לסימפטום).

רפואה סינית עתיקה במערב

באופן אירוני משהו, דווקא במערב זכתה רפואה סינית עתיקה לעדנה – ובמקומות רבים לימודי רפואה סינית מבוססים על העקרונות והידע של הרפואה הסינית העתיקה.

מטפלים שלמדו רפואה סינית עתיקה הם חוד החנית (או חוד המחט…) של המטפלים ברפואה משלימה, שכן רמת הידע שלהם באנטומיה של גוף האדם ובפיזיולוגיה שלו גבוהה במיוחד; הם מתעמקים בתורת הגזעים והענפים וברשת האנרגטית המסועפת של גוף האדם; ולומדים לשלב מזרח ומערב כדי להפיק את המיטב מכל טיפול ולשנות כל מצב, גם כשהוא נראה בלתי הפיך.

כיצד מתבצע טיפול בפועל?

קנקן תה סיני מסורתיהטיפול על פי רפואה סינית עתיקה מבוסס בראש ובראשונה על אבחון פרטני ומדויק, לא רק של הסימפטומים אלא של כלל ההוויה של האדם. בהמשך יותאם לו טיפול אינדיבידואלי, הכולל דיקור סיני, צמחי מרפא, טווינה וכלים נוספים שהתפתחו בסין לאורך הדורות. ישנם גם מטפלים שעוסקים ברפואה סינית וגם בדיקור סיני בירושלים המשלבים בעבודתם כלים משיטות רפואה אלטרנטיבית אחרות כגון תטא הילינג, רייקי ועוד.