מחקר מטופלות ששילבו רפואה סינית בטיפול שלהן השיגו פי 2 יותר הריונות

בבדיקה מהשנים האחרונות, נראה כי שיעור חוסר הפוריות נע במגמת עלייה ואף מגיע לממוצע של כ-15% מהזוגות החווים בעיה בכניסה להריון. אין ספק כי מדובר בתקופה קשה מנשוא עבור הזוגות הללו שתלווה כמובן בסערת רגשות, תסכול, כעס, עצב וצער. בעת שלאותם 80% ממקרי חוסר הפוריות, נמצא ממצא פתולוגי, כמו לדוגמא: שחלות פוליציסטיות (PCOS) או אנדומטריוזיס, לשאר המקרים (כ-20%) לא נמצאו ממצאים או רקע לבעיה, ומצבים אלה כאמור, אינם ניתנים להסבר. אך גם באותם מקרים, בהם נמצא אותו גורם לאי-פריון, ושבעקבותיו נעשתה פרוצדורה רפואית כלשהי, החל ממתן תרופות, ניתוחים ואף הפרייה חוץ גופית או שיטות אחרות, זה לא אומר בהכרח כי נפתרה הבעיה ובכך שתסתיים בלידת תינוק. למעשה, אם נסתכל על שנת 2011 כדגומא, נראה כי נרשמו בה בארה”ב כ-170,000 מקרים בהם נעשו פעולות רפואיות לשם קידום ההריון, אך רק ב-29% מהם, הסתיימה הפעולה בלידת תינוק.

אודות מחקר הפוריות

מחקר שבוצע בעיר מלבורן שבאוסטרליה והתפרסם בתחילת שנת 2015 בכתב העתComplimentary Therapies In Medicine, חקר,מצא וקבע כי שיעור הפריון והלידות בקרב נשים שטופלו בטיפול משולב של רפואה קונבציונלית ונטילת צמחי מרפא סיניים היה גבוה פי 1.74 מאשר בקבוצת הנשים שטופלו בטיפול קונבנציונלי בלבד. בנוסף לכך נראה כי נרשמו כ-66% הריונות בקבוצה הראשונה בהשוואה ל- 30% שנרשמו בקבוצה השנייה. חדשות אלה, שללא ספק הן חדשות מסעירות לאותם אלה שנאבקים להכנס להריון ועשויות להביא להן אור ותקווה.

המחקר הוא מחקר מבוקר אקראי (מטאנליזה) אשר אגר מידע מכ-40 מחקרים שבוצע עד לסוף שנת 2013 וכלל סך של כ-4247 נשים אשר אובחנו כסובלות מבעית אי-פריון ראשוני (כלומר, נשים שמעולם לא הצליחו להכנס להריון) ומבעית אי-פריון שניוני (כלומר, נשים שהצליחו להכנס להריון לפחות פעם אחת אך מאז לא הצליחו עוד) מסיבות שונות: תסמונת השחלות הפוליציסטיות, חוסר ביוץ, אנדומטריוזיס, היעדר-וסת, חסימת חצוצרה או אי-פריון ממקור שלא ניתן להסבירו.

מלבד השיפור באחוזי הלידה, ניתן היה לראות במחקר שיפורים נסופים כגון: שיפורים ברמת הביוץ, ברירית צוואר הרחם המאפשרת תנועת הזרע אל הביצית, בחום גוף בסיסי (חום השחר) המשפיע על הביוץ, ובעוביה של רירית הרחם. ניתן לומר כי שיפורים אלה נבעו גם הם כתוצאה מנטילת הצמחים הסיניים אשר הביאו למצב ראוי לקליטת הריון ושמירה עליו. עוד הראה המחקר שיפור ברמת היוץ בשיעור של כ 18% בקבוצה המשולבת בהשוואה לקבוצה שקיבלה אך ורק טיפול קונבנציונלי.

איך מסייעת הרפואה הסינית לפוריות וביוץ?

הרפואה הסינית, המבוססת בעיקרה על תאוריית המרידיאנים (מסלולי האנרגיה),ואשר בהם זורם הצ’י (האנרגיה) בצורה חופשית, כמו גם הדם. אותם מסלולי אנרגיה קשורים לאיברים בגוף. פאתולוגיות גניקולוגיות מקושרות על פי הרפואה הסינית לבעיה אנרגטית בכמה מהאיברים: כליות, טחול, כבד. יש לציין כי הרפואה הסינית משתמשת בטרמינולוגיה שונה וכי לווא דווקא מדובר בבעית תפקוד באיברים אלו כפי שאנו מכירים מהרפואה המערבית, אלא בחוסר אנרגיה הקשור בהם.

איך מתבצע הטיפול?

בפגישה הראשונה, יאסוף המטפל ברפואה סינית מידע רב מהמטופל וזאת, באמצעות תשאול מפורט ובאמצעות שיטות אבחון נוספות כמו: אבחנת לשון ודופק. מידע זה הינו בעל חשיבות עליונה, מאחר שבאמצעותו נקבעים הסינדרומים מהם הוא סובל ובהתאם להם, יותאם הטיפול לאותו מצב ורגע נתון.

אם ניקח את הכליות כדוגמא, הן אחראיות על פי הרפואה הסינית על תפקוד מערכת הרבייה: איכות הזקיקים, הזנה ועיבויה של רירית הרחם, קיומו של ביוץ, גם האיחוד בין הביצית לזרע, כמו שאר המצבים, תלויים במצב האנרגטי של הכליות. הטחול לדוגמא, הינו אחראי על ייצורם של הצ’י והדם בגוף. הוא אחראי על  פירוק המזון ומעביר את המינרלים והויטמינים ממנו, אל תאי הגוף, בכדי להזין אותם. כשצ’י של הטחול הינו תקין, הוא מייצר חומרי הזנה, נוזלי גוף ודם שיבנו בבוא העת את רירית הרחם, ועל ידי כך, יתמכו בהשרשת העובר ובהתפתחותו. הכבד לעומת האיברים האחרים, הינו אחראי על זרימתם החופשית של הצ’י הדם בגוף. כשתנועתם בגוף תקינה, יתפתח לו זקיק, הביצית תפרוץ מהשחלה, הדם יזין את רירית הרחם והיא תתעבה, כמו כן, דם יגיע אל העובר ויזין אותו.

הבעיה כאמור, תתחיל בעת שזרימתם החופשית שם הצ’י והדם תופרע ותגרום לחוסר איזון. על פי הרפואה הסינית, תפקידם של האיברים הללו הינו תלוי האחד בשני ואין ספק כי בעיה באחד מהם תוביל לבעיה באחר. הרפואה הסינית מתיייחסת לשיפור באיכות הביצית (אך לא לכמות הביציות). למשל: תסמונת השחלות הפוליציסטיות עשויה להיות גורם של חוסר בצ’י ודם בכליות או מחוסר באנרגיה מחממת ומניעה, מצב זה עשוי לגרום להפרעות בביוץ ובהתקיימות המחזור החודשי. הטיפול בתופעה זו יהיה באמצעות נטילת צמחים שבעיקרם מחזקים ותומכים בחסרים כגון אלה שתוארו, צ’י ודם בהתאם לאבחנה וכמובן צמחים נוספים בהתאם לאבחנה.

אנדומטריוזיס נתפס על ידי הרפואה הסינית כמצב של ‘היתקעות’ של דם, המאופיין בכאב רב, עשוי לנבוע ממספר סיבות, כמו לדגומא ‘היתקעות’ של צ’י של הכבד,שכפי שכבר תארתי קודם, תפקידו להניע הצ’י והדם בחופשיות בגוף או ממצבים אחרים. הטיפול יתבצע בהתאמה באמצעות צמחים שתפקידם להניע צ’י ודם ובשילוב צמחים נוספים הקשורים לאבחנה.

חוסר ביוץ ובעיות בו יגרמו לרוב מכשל בהזנת הכליות ובכך בחוסר הזנה לביצית ובהפרעה לקיומו. מצב כגון זה יטופל גם הוא באמצעות צמחים הבאים לחזק ותמוך בצ’י ובדם הכליות במטרה להזין הביצית ולשפרה במטרה לאפשר הביוץ.

האם שמעתם על ‘רפואה אינטגרטיבית’ – מהי?

המחקר הראה כי שילובם של שתי השיטות (המערבית והסינית) עשוי לשפר כמעט כפיים את שיעורי ההיריון בהשוואה לאותם שיעורי ההיריון בקרב הקבוצה שטופלה בשיטה מערבית בלבד. שיפור כולל בסיכוי להריון מ-33% ל-60% בתקופת טיפול של שלושה עד שישה חודשים. כיום, בעת שהרפואה המודרנית המערבית זולגת לה יותר ויותר לכיוון הרפואה הסינית, אין ספק כי חשוב לגוף ונפש האדם לקבל פתרונות הולמים משני העולמות הללו, ועל כן , נוצרה הרפואה האינטגרטיבית. רפואה זו, היא רפואה המשלבת בין השתיים, מספקת טיפול הוליסטי אשר מהווה פתרון מלא, מהיר ונכון יותר לכל תופעה. האבחנה והטיפול באמצעות הרפואה הסינית חייבים להתבצע על ידי מטפל מוסמך והם עשויים להפחית זמני הטיפול כמו גם הקלה במצב הרגשי והלחץ המלווים את התהליך, זאת בנוסף לעובדה שמדובר בשיטה טבעית.