על נפלאות הרפואה הסינית

פעמים רבות אנחנו שומעים על הנפלאות של רפואה סינית, עד כמה היא משפיעה על החיים לטובה ומטפלת במקרים מסוימים שהרפואה המערבית לא מצליחה לפתור. בשני העשורים האחרונים אנחנו עדים לגידול נרחב בכמות המטפלים באמצעות מאפיינים של רפואה סינית ובמקביל קיים גידול עצום בכמות המטופלים דרך רפואה סינית.

בשביל להבין מדוע כל כך הרבה אנשים בוחרים להיות מטופלים באמצעות מאפיינים של רפואה סינית יש להבין את המקורות והפילוסופיה שלה. רפואה סינית היא למעשה גישה בת למעלה מאלפיים שנה שמבוססת כל סדרה ארוכה מאוד של פרקטיקות שונות אשר בבסיסן עומד הרעיון שהגוף שלנו מורכב לא רק מחומר אלא גם מאנרגיות, תחושות, ויסודות שונות, חמישה במספר, אשר משלימים אחד את השני ומציגים את כל מה שקיים בטבע ובאדם. מדובר על עץ, אש, מים, מתכת ואדמה.

הפרקטיקות השונות

הפרקטיקות השונות שנפוצות כיום בעולם הרפואה הסיני הן דיקור, צמחי מרפא, עיסוי, טיפול במגע, תזונה נכונה ועוד. הרעיון בכל אחת מהפרקטיקות הוא, שכל דבר בגוף שלנו משפיע על דבר אחר ומושפע מגורם מסוים, במילים אחרות, להבדיל מהרפואה המערבית שמבקשת ראיות בשטח נתמכת על ידי המדע, ומאמינה שכל כאב נובע מהמקום עצמו, הרי שברפואה סינית מאמינים שכל דבר שנגרם לנו מושפע לא רק מהיבטים פיזיים אלא גם אחרים, פנימיים, נפשיים, בשביל לפתור אותם, יש לא רק לטפל במקור הכאב הפיזי אלא גם מעבר לכך.

לכן גם יש משמעות עצומה ברפואה סינית להורדת מתחים, טיפול בחרדות שונות, איזון של הגוף והנפש, תזונה בריאה, שינה טובה, חיבור לאנרגיות הנכונות. אחד המקורות לטיפול לשם כך, הוא לחיצה באזורים מסוימים, מתוך הכרה שישנם אזורים בגוף אשר משפיעים על האיזון בגוף, לחיצה שמשחררת אנרגיות, יוצרת אותן ומאפשרת להן לזרום בגוף.

מדוע אנשים רבים בוחרים בטיפולי הרפואה הסינית?

אפשר למצוא לעובדה לא מעט הסברים מלומדים אך מעל לכל ישנן כמה הנחות בולטות:
1. ראשית, הרפואה המערבית הרבה פעמים מניחה שמספיק לקחת כדור ובכך לפתור את הבעיה. אך יש מקרים שכדור לא מספיק או בכלל לא יכול לעזור, אלא נדרש טיפול אחר ולכן יש נטייה לא לקבל את הגישה המערבית של “קח כדור שיפתור הכל” אלא לגשת לטיפול הרבה יותר מעמיק בגוף, מה גם שלכדורים יש השפעות לוואי שיכולות לפעול בצורה הרסנית על הגוף.

2. שנית, רפואה זו מאמינה בחיבור שהרפואה המערבית לא תמיד מקבלת, חיבור של הגוף והנפש, שאחד משפיע על השני. ולכן עדיף לעבור טיפול דרך גישה זו.

3.  אנשים רבים מחפשים פתרונות לכאבים שלהם, הם לא זונחים את הרפואה המערבית אך אלא משלבים טיפול מערבי עם טיפול בסגנון של רפואה סינית, בלא מעט מקרים אגב, גם רופאים ובתי חולים מציעים זאת למטופלים שלהם ולכן אנחנו יכולים לראות יותר ויותר רופאים מערביים שמתמחים גם ברפואה סינית.