חשיבות גילוי מוקדם של סרטן השד

סרטן השד הוא אחת ממחלות הסרטן המוכרות ביותר, בעבר הסרטן השד נחשב לאחד הסוגים האלימים ביותר. היום, הוא נחשב עדיין לאחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר אך ישנם דרכים להתמודד איתו בצורה טובה יותר מבעבר. אז מהם גורמי הסיכון למחלה?מה הטיפולים המומלצים?ומה חשיבות אבחון מוקדם? כל התשובות בהמשך המאמר.

הסטטיסטיקה אומרת כי אחת מתוך 9 נשים תחלה במחלת סרטן השד כאשר לגיל יש תפקיד משמעותי, הרי ככל שהגיל עולה כך גם הסיכון עולה. סרטן השד שכיח מאד בקרב נשים יהודיות אשר ילידות בעיקר הארץ.

גורמי סיכון לסרטן השד

כמו שאר סוגי הסרטן, גם בסרטן השד יש מספר סימני שאלה שנשארו פתוחים. עדיין לא ברור ב- 100% מהו הגורם העקרי למחלת סרטן השד אך קיימים מספר גורמי סיכון מקובלים:

  1. גינטיקה – אחד הנושאים המוכרים במחלת הסרטן ככלל ובסרטן השד בפרט הוא נושא הגינטיקה. 10-13 אחוז ממקרי סרטן השד מתגלים ומתרחשים על רקע גנטי ולכן, קיימת המלצה לשנים עם קרבת משפחה מדרגה ראשונה אשר חלו בסרטן השד או השחלה. מומלץ לבצע מעקבים קבועים בגיל של 10 שנים פחות מהגיל בו חלתה אותה קרובה משפחה. במקרים רבים ממליצים למטופל לבצע אבחון גנטי. בדיקה פשוטה המגלה לא מעט ממצאים. האבחון מבוסס על בדיקה פשוטה אשר המטרה העקרית בבדיקה היא לאתר שינויים בגנים.

 

  1. גיל – נושא מוכר מאד בכל תחום הרפואה. באופן די ברור, ככל שגיל המטופל עולה כך גם הסיכון לחלות במחלת סרטן.  ע”פ נתונים של משרד הבריאות, כ- 74% מחולות סרטן השד מאובחנות מעל גיל 50 וכ- 29% מאובחנות בין גילאים 40-49. לגיל המטופל יש משמעות ישירה של סיכון לחלות במחלה. ככל שאנו עולים בגיל כך גופנו נחלש והופך למוגבל יותר ויותר דבר המקשה על התמודדות עם המחלה וכן מקשה על תפקוד במהלך המחלה.

  2. הסטוריית מחלות – נושא של היסטוריית מחלות מתקשר באופן ישיר לחלת סרטן השד. נשים שחלו במחלת סרטן השד נמצאות בסיכון גבוה מאד לחלות בסרטן השד בשד השני. 

אבחון מוקדם – חשיבות

גילוי מוקדם של המחלה או של שלבי ההתפתחות שלה יכולים לעשות שינוי משמעותי בטיפול ובתהליך שהמטופל עתיד לעבור. היום עם עידן הטכנולוגיה ניתן לומר שהתרופה הטובה ביותר למחלת הסרטן הוא בעצם גילוי מוקדם שלה. ככל שהמחלה מאובחנת מוקדם יותר כך עולה הסיכוי להחלים ממנה. גילוי מוקדם של המחלה עוזר לטיפול מאחר ובשלבים המוקדמים של המחלה יש גידול קטן שבדרך כלל ניתן להסיר בקלות, בנוסף, ככל שהגילוי מוקדם יותר כך יש סיכוי גדול יותר שהסרטן לא יהיה גרורתי ולא יתפשט בגוף. 

לסיכום

סרטן השד היא מחלה אלימה שאחראית על פגיעה בנתח גדול מאד באוכלוסיה. חשיבות האבחון המוקדם יכול לעשות הבדל משמעותי ואפילו להציל חיים. אבחון מוקדם מבטיח תהליך קל וידידותי יותר למטופל וכן מעלה את הסיכוי לנצח את המחלה.