טיפול במחשבות טורדניות דרך רפואה סינית

ישנן הרבה סיבות למה אנשים סובלים ממחשבות טורדניות. השילוב של מחלות כמו דיכאון, OCD, חרדה וסטרס הם רק חלק מהן.

הרפואה הסינית מציעה כמה שיטות טיפול במחשבות טורדניות שהוכיחו את עצמן במהלך השנים לגרום למטופלים בה לצאת מדרך החשיבה האובססיבית ולהתחיל להתייחס לבריאות גוף ונפש האדם כאחד.

במה הרפואה הסינית דוגלת?

ישנם כמה מושגי יסוד שבהם דוגלים המטפלים ברפואה הסינית:

אנרגיית החיים – הצ’י (באנגלית: Qi)

אנרגיית החיים שנמצאת בגוף האדם. הצ’י הוא מולד אבל אפשר להשפיע עליו לטובה או לרעה באמצעות האוויר שאנחנו נושמים, האוכל שאנחנו אוכלים והסביבה בה אנחנו חיים. הסינים מאמינים שאם יש חסימה באנרגיית הצ’י או הצ’י יורד או עולה יותר מידיי, זה משפיע על בריאות הנפש והגוף של האדם.

מרידיאנים (באנגלית: Meridians)

ערוצי האנרגיה בגוף האדם שדרכם זורמת אנרגיית הצ’י. כדי להבטיח זרימה תקינה של הצ’י בגוף האדם, צריך לגשת ל- 12 המרידיאנים המרכזיים שיש בו. כל מרידיאן משויך לאזור אחר. הגישה אל המרידיאנים מתאפשרת באמצעות דיקור סיני שמטפל באזורים.

דיקור סיני (באנגלית: Acupuncture)

בגוף האדם יש מאות נקודות דיקור שמטפלות בנפש ובגוף שלו. הדיקור נעשה על ידי מחטים דקות שניגשות למרידיאנים ומשחררות את החסימות של הצ’י. המטפל בדיקור סיני עבר הכשרה מתאימה ולכן הוא יודע איך לאבחן את האדם שניצב מולו, איך להתמודד עם מחשבות טורדניות של המטופל ואיך להתאים לו את הטיפול הנכון לכך.

טווינה (באנגלית: Tuina)

הפיזיותרפיה של הרפואה הסינית. טכניקת משיכה ודחיפה מהירה של חלקים שונים בגוף כמו המפרקים, הגידים, הרצועות, הרקמות הרכות ועוד שמשולבת הרבה פעמים עם הדיקור הסיני כדי ללחוץ על נקודות הדיקור השונות בגוף. הטווינה, כמו הדיקור הסיני, מטפלת בסדרה ארוכה של כאבים ומצוקות שנפש וגוף האדם עוברים ועוזרת להם ליצור זרימת צ’י תקינה בכל הגוף.

שיאצו (באנגלית: Shiatsu)

נגזר מהטווינה. מתמקד יותר במרידיאנים מאשר בנקודות הדיקור. השיאצו יתבצע בעיקר באיזורי האצבעות של הידיים, כפות הרגליים, המרפקים והברכיים. הוא יהיה יותר איטי מאשר הטווינה ועובד על מילוי הגוף באנרגיית הצ’י.

צמחי מרפא (באנגלית: Herbal medicine)

בדרך כלל הוא טיפול משלים לדיקור הסיני, הטווינה והשיאצו. צמחי המרפא עוזרים לגוף לאזן את אנרגיית הצ’י שבתוכו ולשפר את זרימתו. מדובר בצמחים שנמצאו מועילים ומרפאים את האדם. חלק מצמחי המרפא הם: אכינצאה שעוזרת למערכת החיסון להילחם בנגיפים, ג’ינג’ר שעוזר לבעיות עיכול שונות, גינקו בילובה שעוזר לתפקוד המוח והקוגניציה, ובעיקר הג’ינסנג שעוזר להרגיע לחצים נפשיים, תורם לשיפור במערכת העצבים, לאנרגיית צ’י גבוהה יותר ושיפור ברמת החיים.

מה היתרונות של טיפול במחשבות טורדניות דרך רפואה סינית?

הרפואה הסינית מאמינה שמחשבות טורדניות מגיעות מחוסר איזון של נפש האדם עם הגוף שלו שמגביר את התסמינים של המחשבות. היתרונות של הרפואה הסינית הן:

  • שיטת טיפול ייחודית – הטיפול מתבטא דרך אבחון נפשי וגופני של המטפל ברפואה הסינית שמתאים לכל אדם שמגיע אליו שיטת טיפול ייחודית עבור הבעיה ממנה הוא סובל.
  • בלי תרופות כימיות ותופעות לוואי – הטיפול ברפואה סינית במחשבות טורדניות יתבצע באמצעות דיקור סיני, טווינה, שיאצו והתאמת תפריט ייחודי לכל מטופל של צמחי מרפא ותזונה מאוזנת לפי העקרונות הסיניים.
  • התמקדות בנפש ובגוף – לפי הרפואה הסינית, הנפש והגוף הם אחד ולכן הטיפול בהם יהיה גם ברמה הפיזית עם המרכיבים שציינו וגם ברמה הנפשית באמצעות מדיטציה, דמיון מודרך ותטא היליניג שמטפלים בגורמים לטראומות ולחרדות שגרמו לאדם לסבול ממחשבות טורדניות.