סוגי מדיטציות לשיפור הנפש והגוף

בעקבות הסטרס של החיים האורבניים, יותר ויותר אנשים החלו לתרגל סוגים שונים של מדיטציות שעוזרות להם להירגע, להתחבר אל עצמם ולרפא מכאובים פיזיים ונפשיים. ישנן מדיטציות לכל מטרה שאמורות להוביל את האדם לאיכות חיים בריאה וטובה יותר.

מהי מדיטציה?

תרגול של האדם לאמן את הנפש והגוף שלו להגיע למצבי רגיעה, שלווה ודפוסי חשיבה שעוזרים לו להפחית ולהתמודד עם מצבים של סטרס, דיכאון, חרדה וכאב שליוו אותו במהלך חייו. המדיטציה יכולה להיות תרגול אישי או קבוצתי באמצעות סדנאות קבוצתיות. יש שחושבים על אובייקט או מנטרה מסוימת במהלך המדיטציה / משתמשים בה להתבוננות עצמית / תיעול האנרגיה של האדם לכדי איזון וזרימה נכונה.

ישנם מאות סוגי מדיטציות. ממדיטציות בודהיסטיות כמו מדיטציית מיינדפולנס,  מדיטציית ויפאסאנה ומדיטציית סאמאתה ועד למדיטציות סיניות כמו מדיטציית דמיון מודרך ומדיטציית תטא הילינג.

ברפואה הסינית המדיטציות יכולות להיות חלק ממערך הטיפול של המטפל באדם שמגיע אליו בשל בעיה כלשהי בחיים שלו.

מדיטציות לפי הרפואה הסינית

מדיטציית דמיון מודרך

אחת מהטכניקות האהובות על המטפלים ברפואה הסינית. מדיטציית דמיון מודרך עובדת על מציאת האיזון בזרימת אנרגיית החיים (צ’י). אדם המתרגל מדיטציית דמיון מודרך מתנתק מרעשי הרקע שבסביבתו, נמצא במצב של הרפיה ומתרכז על מצב חשיבתי אחד. בגוף האדם יש כל מיני חסימות באנרגיית הצ’י שגורמות לו לסבל וללחץ מיותר. הדמיון המודרך מלמד אותו להתמודד עם החסימות ולשחרר אותן. זהו תהליך יצירתי שבו האדם מגיע לעולם הדימויים ומתחבר לאינטואיציה שלו. הוא יכול לשלב את כל חמשת החושים במדיטציה הזאת כדי לפתור את הקשיים שהוא נקלה אליהם. לדוגמא, אישה שקשה לה להיכנס להיריון יכולה לדמיין במהלך מדיטציית דמיון מודרך את הרחם שלה נפתח כמו פרח ומקבל לתוכו את כוח החיים. היא אפילו יכולה להריח את ניחוח הפרח שהיא בחרה, להרגיש ולראות את עלי הכותרת ואת הדשא שמסביבו.

מדיטציית תטא היליניג

עוד טכניקה פופולארית ברפואה הסינית היא מדיטציית תטא הילינג. המדיטציה עובדת על אימון המוח לשנות את דפוסי החשיבה שלו, לחשוב על מחשבות חיוביות ולנהל את החיים שלנו לפי גישה חיובית שמשנה את המציאות שבה חי האדם. המדיטציה גורמת לאדם לרצות להיות שמח יותר ופחות שיפוטי עם עצמו ועם הסביבה שלו. למצוא תכלית וייעוד עבורו בחיים ולממש אותו. אנרגיית הבריאה שלפיה היא פועלת אומרת שעל האדם לברוא את המציאות שבה הוא רוצה לחיות תוך כדי חיבור לצד הטוב שבו ולהשפיע כך על הנפש והגוף שלו. היא מאמינה בכך שאם נשדר לבעיה גופנית או נפשית באופן תת מודע שאתם מתמודדים איתה ולא תיתנו לה לנצח אתכם, החשיבה הופכת למציאות.