תחליפים טבעיים לריטלין

הפרעות קשב וריכוז הן הפרעות נוירולוגיות, המקשות על ילדים (בעיקר בגילאי בית הספר, אולם יש המאובחנים קודם לכן או לאחר מכן) לשמור על קשב, להבין את דברי המורים, למלא אחר הוראות, לסיים משימות, להתרכז, ו”להחזיק מעמד” לאורך היום בבית הספר. כיום, כ – 40% מילדי בית הספר היסודי נשלחים לאבחון בחשד להפרעות קשב וריכוז, כשנתחים גדולים מאלה הנשלחים לאבחון מקבלים מרשמים לטיפולים תרופתיים קבועים המאפשרים את ההתנהגות ההולמת בכיתה.

בעוד הטיפולים התרופתיים מסייעים לחלק מן הילדים, חשוב להבין כי מדובר בתרופות פסיכיאטריות לכל דבר ועניין, בעלות השלכות לטווח הארוך על יכולת הילד ( ובהמשך בבגרותו) על יכולתו להסתדר במציאות היומיומית בחיי כולנו, ולתלות בטיפולים תרופתיים או במשני מצב רוח אחרים. עבור אלה מאיתנו אשר מעדיפים לשקול פתרונות טבעיים יותר, אשר מייצרים שינוי פחות אגרסיבי בתודעתו של הילד ומאפשרים לו להכיר את מי שהוא באמת וללמוד להכיל ולהתמודד עם סביבתו והצרכים ממנו – הנה סקירה על תחליפים טבעיים לריטלין.

המלצות תזונתיות

כבר מזמן הוכח כי רכיבים תזונתיים משפיעים על יכולתנו לזכור ולהיות קשובים לאורך היום. הוצאה של צבעי מאכל וחומרים משמרים מן התפריט, ובחינת האפשרות לאלרגיות (בעיקר לחלבונים, כמו סוכר החלב לקטוז וגלוטן, הנמצא בפחמימות פשוטות), יכולים לסייע בפיתוח הקשב והריכוז. חשוב לציין, כי קיימים עוד רכיבים אותם חשוב לשקול להוציא מהתפריט, והמובא פה הוא המלצה כללית שכדאי לחדד על ידי היוועצות עם איש מקצוע והתוויית דיאטה שתתאים לילד באופן אישי.

המלצות התנהגותיות

 

ניתן ללמוד איך מסתדרים עם המאפיינים האישיים של כל ילד. על ידי ליווי התנהגותי, למידה משמעותית ולימוד טכניקות ושיטות לשיפור הקשב והריכוז, יכול כל אחד מאיתנו לשפר את יכולותיו הלימודיות והאקדמיות. התרגילים מובאים בעשרות ספרים מצוינים בעברית ובאנגלית שיכולים ללוות ילדים בעבודה משותפת עם הורה או מטפל, וכמובן, ישנם מטפלים רבים המציעים ליווי ותרגול שיטות שונות באופן פרטני להקניית תהליכי למידה משמעותית ושיפור יכולות הקשב והריכוז.

טיפול בעזרת צמחי מרפא

 

צמחי מרפא הם תרופות פוטנטיות מרובות עוצמה שמהוות תחליף טבעי לריטלין, שבשל התכולה הטבעית שבהם הם בדרך כלל משפיעים על הגוף באופן נוח ומותאם לגוף וללא תופעות לווי או קונטרה-אינדיקציות. מחקרים רבים כבר בוצעו על הקשר בין צמחי מרפא להפרעות קשב וריכוז ונמצא כי יש הרבה מה לעשות על מנת להקל, לשפר ולאפשר לילדים הסובלים מהפרעה זו ללמוד בצורה איכותית יותר. פורמולות שונות מוצעות בשוק ובהן רכיבים שונים, כשהעיקריים שבהם הם צמחים המשפרים תפקודים נוירולוגיים, צמחים מרגיעים (סדטיביים), צמחים אדפטוגנים (המאפשרים לגוף ולנפש להסתגל למציאות אפילו אם היא לא בדיוק מתאימה לנו), ועוד.

אז יש חלופות לריטלין?

 

ריטלין הוא לעיתים הפתרון הקל עבור ילד שלא מסתדר במסגרת הבית ספרית או מפריע בכיתה, אך לא תמיד חייבים לבחור ב”תותחים הכבדים”. בשל המשמעויות מרחיקות הלכת של מתן תרופות פסיכיאטריות לילדים רכים ובמקרים שבהם יש להורה המטפל את הזמן והאנרגיות לחפש חלופה איכותית לילד אשר סובל מחוסר התאמה למערכת ולמשימות שבהן הוא צריך לעמוד, מומלץ לחפש את השילוב המנצח של טיפולים טבעיים וקוגניטיביים על מנת ללמד את הילד להשתמש בתכונות איתן הוא נולד, להכיר את עצמו ולאפשר לו להתאים את עצמו למציאות.