מהי המוקסה?

לא פעם, מטופלים המגיעים בפעם הראשונה למרפאה ברפואה סינית נתקלים בריח מתקתק שלעיתים נראה להם מוכר, חלק נרתעים ממנו מעט, הצעירים יותר שואלים בבדיחות “אם מישהו מעשן כאן חשיש” ואחרים פשוט מתעלמים. הריח הזה הוא פשוט מאוד ריחה של מוקסה .

למוקסה חשיבות רבה ברפואה הסינית והיפנית המסורתית, היא נחשבת לכלי טיפולי לא פחות חשוב, אך מעט פחות מוכר, ממחטי הדיקור.

מוקסה מיוצרת מעלי צמח הלענה וצורת השימוש בה בקליניקה מחולק לשתי קטגוריות:

1. מוקסה ישירה – המונחת ישירות על העור, בדרך כלל על נקודות דיקור.

2. מוקסה לא ישירה – שימוש במקל מוקסה, קופסה או מתווך אחר בין המוקסה לעור.

צורה זו בדרך כלל משמשת לטיפול באזור רחב יותר, אך לא בהכרח. את המוקסה הישירה רצוי לתת למטפל מנוסה לבצע בקליניקה שלו ולעומת זאת מוקסה לא ישירה משמשת פעמים רבות גם כ”שיעורי בית” אותם המטופלים יכולים לבצע בעצמם בבית וכך להעצים את האפקט הטיפולי.

המוקסה משמשת לחימום, להנעה ולחיזוק זרימה נכונה וחזקה בגוף. ולכן היא מצוינת לשימוש במצבי כאב ומצבי חולשה ולחיזוק מערכת החיסון.

במצבים מסוימים לא כדאי להשתמש במוקסה ללא יעוץ והדרכה ממטפל מוסמך ברפואה סינית:

אנשים הסובלים ממחלת לב או מחלת ריאות, כשיש חום גבוה, אנשים הסובלים מחום או הזעה מרובה, כאשר האזור הכואב אדום או נפוח וחם למגע או לסובלים מסוכרת או נוירופתיה- דבר שיכול לגרום לבעיה בתחושתיות של העור.

 שימושים נפוצים במוקסה:

היפוך עובר – אחד השימושים המוכרים והיעילים לשימוש במוקסה. מבוסס על חימום נקודת דיקור שנמצאת בקצה החיצוני של האצבע הקטנה של כף הרגל בעזרת סיגר מוקסה. יש לקרב 2 סיגרי מוקסה בוערים לנקודה במקביל, תוך תחושת חום אבל ללא הרגשת צריבה במקום במשך 10-15 דקות, פעם עד פעמיים ביום למשך שבוע. רצוי לקבל לפני כן טיפול טיפול ראשוני הכולל גם דיקור וכן הנחיה ממטפל מוסמך ברפואה סינית.

כאבי גב – המוקסה מחממת מאוד ומניעה ולכן טובה מאוד לטיפול והרגעת כאב. הטיפול מבוסס על חימום הגב התחתון בעזרת קופסאת מוקסה המונחת על אזור הכאב אליה מוכנסים סיגר מוקסה אחד או יותר היוצרים חום באזור. יש להיעזר באדם נוסף בשביל הטיפול ולבקש ממנו שיניח את קופסאת המוקסה על האזור הכואב בזמן שכיבה על הבטן וישאר בסמוך בזמן הטיפול על מנת שיוכל להרחיק או לקרב את הסיגר כדי להגביר או להוריד את מידת החום הרצויה. לא מומלץ להשתמש במוקסה אם האזור חם למגע נפוח או אדום!

כאבי מפרקים – היכולת של המוקסה להניעה מאוד טובה להפגת כאב. בשביל לטפל בכאבי מפרקים אפשר לשלב טיפול בעזרת מכשיר הנקרא טייגר וורמר שלתוכו מכינים מקלות מוקסה דקים בוערים. את הטייגר וורמר מעבירים ישירות על האזור הכואב בתנועות הלוך חזור, כאשר המכשיר בעצם מהווה מתווך בין העור למוקסה ומונע כוויה. יש להיזהר! שכן בעיות מפרקים פעמים רבות מערבות דלקת ולכן יש להימנע משימוש במוקסה אם האזור חם למגע נפוח או אדום!

למוקסה יש יכולות רבות, היא מחזקת ומעצימה את האפקט הטיפולי של המחטים ובמקרים מסוימים יכולה אף להחליפם. אך היא גם יכולה ליצור חום בגוף והאפקט הטיפולי יכול להיות לא טוב אם הוא לא מתאים. לכן, יש לפעול במשנה זהירות ותמיד רצוי להיוועץ באיש מקצוע לפני השימוש.